Wartości odżywcze oliwek

Dieta śródziemnomorska jest jedną z najzdrowszych diet na świecie. Jej ważnym składnikiem są oliwki, które zawierają mnóstwo dobroczynnych wartości odżywczych. Warto stosować je w codziennej diecie i dodawać do różnych potraw. Będą one nie tylko pyszne, ale również zdrowe. 

Oliwki wartości odżywcze

Oliwki, to bogate źródło zdrowia. Zawierają one dobroczynne związki mineralne, takie jak: fosfor, potas i żelazo, a także witaminy z grupy B, prowitaminę A, oraz witaminę C i E. Ta ostatnia witamina opóźnia proces starzenia i wspomaga procesy rozrodcze. Oliwki dodatkowo są bogate w błonnik. Ich systematyczne spożywanie może przyczynić się do szybszej regeneracji wątrobylepszej pracy układu pokarmowego. Leczą one zaparcia i usprawniają perystaltykę jelit.

Ale to nie jedyne właściwości oliwek. Nie każdy wie, że oliwki działają przeciwbólowo i są pomocne np. w leczeniu migreny. Kobiety powinny wziąć pod uwagę również to, że oliwki rewelacyjnie wpływają na pozytywny wygląd skóry, włosów i paznokci. Obecna w nich witamina E, sprawia, że poprawia się jędrność skóry i wzrasta jej poziom nawilżenia.

Oliwki zielone czy czarne?

Niektóre osoby zastanawiają się, które oliwki mają więcej właściwości odżywczych. Pojedynek pomiędzy oliwki zielone właściwości a czarne oliwki właściwości nie ma jednak większego sensu. Dlaczego? Ponieważ oliwki zielone i oliwki czarne to ten sam owoc, z tym, że jedne zbierane są wcześniej, drugie później. Możesz o tym przeczytać w artykule: Jak wygląda drzewko oliwne i jak rosną oliwki?

Zielone czy czarne oliwki

Zarówno zielone, jak i czarne oliwki bogate są w jednonienasycone kwasy tłuszczowe i witaminy E. Zawierają także polifenole i flawonoidy które mają właściwości przeciwzapalne. Połączenie tych elementów sprawia, że oliwki:

  • Chronią serce przed chorobami 

Przeciwutleniacze i dobre tłuszcze eliminują wolne rodniki, które są odpowiedzialne za utlenianie cholesterolu.

  • Chronią komórki przed wolnymi rodnikami

Witamina E wraz z tłuszczami jednonienasyconych chroni komórki i zwalcza wolne rodniki powstające podczas produkcji energii komórkowej.

  • Zmniejszają stan zapalny z powodu zapalenia stawów 

Zarówno zielone, jak i czarne oliwki zawierają polifenole i flawonoidy, które mają właściwości przeciwzapalne. Pomagają w zmniejszaniu zapalenia spowodowanego zapaleniem stawów.

  • Zapobiegają rakowi jelita grubego 

Połączenie jednonienasyconych tłuszczów i witaminy E to wielka korzyść zdrowia. Wysokie spożycie tych składników odżywczych zmniejsza ryzyko raka jelita grubego

  • Pomagają kobietą przechodzić menopauzę

Spożywanie oliwek zmniejsza intensywność i częstotliwość uderzeń gorąca towarzyszącym kobietom podczas menopauzy.

Najlepsze oliwki znajdziesz w sklepie DaryGrecji.pl:

  • Suszone oliwki Thassos  

Suszone oliwki ThassosMają delikatny smak, są lekko słonawe, czuć w nich całą kwintesencje oliwek. Nadają się na przekąski, do sałatek, mięs, sosów.

Kliknij w zdjęcie, aby przejść do sklepu.

 

  • Oryginalne zielone oliwki bez pestek

Oryginalne zielone oliwki bez pestek Słoik o pojemności 3 kg w zalewie. Pakowane w Grecji. Świetne nadają się do kanapek, gotowania lub sałatek.

Kliknij w zdjęcie, aby przejść do sklepu.

 

  • Ciemne oliwki z pestką 

Ciemne oliwki z pestką Oryginalne ciemne oliwki z pestką z Grecji z obszaru Kalamaty. Z zalewą 3,13 kg. Świetne nadają się do kanapek, gotowania lub sałatek.

Kliknij w zdjęcie, aby przejść do sklepu.

 

  • Ciemne oliwki bez pestki

Ciemne oliwki bez pestkiOryginalne ciemne oliwki z pestką z Grecji z obszaru Kalamaty. Z zalewą 3,13 kg. Świetne nadają się do kanapek, gotowania lub sałatek.

Kliknij w zdjęcie, aby przejść do sklepu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current ye@r *