„Pierwsze tłoczenie” to nie zaleta, to standard. Nie daj się omamić! Część 2

oliwa z pierwszego tłoczeniaPod ostatnim wpisem, pt. "Pierwsze tłoczenie" to nie zaleta, to standard. Nie daj się omamić!rozgorzała bardzo emocjonująca dyskusja. Wiele osób zarzucało, że w artykule są same bzdury i kłamstwa. Wynika to z niezrozumienia procesu produkcji oliwy i tego, na czym polega tłoczenie. Dzisiaj druga część artykułu i mam nadzieję, że teraz nie będzie już żadnych wątpliwości:)

Komentarze pojawiły się nie tylko pod wpisem "Pierwsze tłoczenie" to nie zaleta, to standard. Nie daj się omamić!, ale również na Wykopie. Zobacz. wykop

Na czym polega tłoczenie oliwy?

Tłoczenie oliwy to proces mechaniczny. Na początku oliwki miażdży się przy użyciu pras mechanicznych. Następnie zmiażdżona masa przechodzi do wirówki. Tam, opisując najbardziej skrótowo, oliwa oddziela się od oliwek. O "tłoczeniu na zimno" mówimy wówczas, gdy cały ten proces przebiega w temperaturze poniżej 28 st. C.

Czy istnieje "drugie tłoczenie"?

Dawniej, oliwę tłoczono przy pomocy pionowych, mechanicznych pras, które wymagały podwójnego tłoczenia. Dziś stosuje się nowoczesne systemy i każda oliwa tłoczona jest tylko raz. Niektóre oliwy oprócz tłoczenia zostają poddane innym procesom chemicznym, np. rafinacji. Nie uznajemy tego jednak za drugie tłoczenie!

Co z oliwą z wytłoków albo oliwą rafinowaną?

Niektóre oliwy, oprócz tłoczenia, zostają poddane również procesom chemicznym. Stąd pewne zamieszanie. Niektóre osoby nazywają te oliwy, oliwami z drugiego tłoczenia. Nie jest to prawda. Można powiedzieć, że jest sformułowanie używane potocznie. 

Oliwa extra virgin po wytłoczeniu nie jest w żaden sposób modyfikowana. Nie poddaje się jej już żadnym procesom chemicznym. Dzięki temu ma ona najwięcej właściwości odżywczych.

Oliwa rafinowana - nazywana również pure - to oliwa, którą poddaje się procesowi rafinacji, czyli oczyszczania. Jest to proces chemiczny, który pozbawia ją smaku i zapachu, dlatego dodaje się do niej niewielką ilość  np. oliwy extra virgin. 

Oliwa z wytłoków - inaczej sensa lub pomace - powstaje z wytłoków oliwnych pozostałych w prasie. Da się z nich "wycisnąć" oliwę, jeżeli zastosujemy proces ekstraktacji, czyli działania rozpuszczalnika. Jest to oliwa o bardzo delikatnym smaku, która pozbawiona jest właściwości odżywczych i idealnie nadaje się do smażenia. 

Mam nadzieję, że teraz wszystkie wątpliwości zostały rozwiane:)


zdjęcie w nagłówku: flickr.com/photos/80615566@N06/7397999770

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current ye@r *