„Pierwsze tłoczenie” to nie zaleta, to standard. Nie daj się omamić!

oliwa z pierwszego tłoczeniaProducenci oliw lubią podkreślać, że ich produkt pochodzi z pierwszego tłoczenia. Tymczasem takie sformułowanie pozbawione jest sensu, ponieważ obecnie wszystkie oliwy pochodzą z pierwszego tłoczenia. O co więc tyle szumu?

Co oznacza termin "pierwsze tłoczenie"?

Sformułowanie "pierwsze tłoczenie "oznacza, że surowiec (tzn. oliwki) były tłoczone tylko raz. Używanie tego sformułowania miało większy sens dawniej, kiedy oliwę tloczono przy pomocy pionowych, mechanicznych pras, które wymagały podwójnego tłoczenia. Dziś stosuje się nowoczesne systemy i każda oliwa tłoczona jest tylko raz.

To co tak podkreślają producenci, nie jest więc zaletą i cechą wyróżniającą produkt, ale czymś oczywistym - standardem. Jest to tylko chwyt marketingowy, ponieważ klienci kojarzą oliwę z pierwszego tłoczenia z produktem zdrowym i wysokiej jakości. Producenci liczą więc na to, że jeżeli będą podkreślać, że ich oliwa pochodzi z pierwszego tłoczenia, to będzie się ona lepiej sprzedawać. Warto wiec zwracać uwagę nie na to, czy oliwa jest z pierwszego tłoczenia, ale czy jest tłoczona na zimno. To bowiem jest wyróżnik najlepszej jakości oliwy.

Co znaczy, że oliwa jest tłoczona na zimno?

Tłoczenie oliwy na zimno sprawia, że zachowuje ona swój cenny i delikatny smak. Najpierw pastę z oliwek rozgrzewa się do temperatury pokojowej, aby nie stracić smaku, a tłoczenie odbywa się przy użyciu zimnej wody, co dodatkowo zatrzymuje cenne aromaty. Obecnie nie wszystkie oliwy są tłoczone na zimno, więc jest to prawdziwy wyróżnik dobrej jakości oliwy z oliwek.

Oliwy tłoczone na zimno, to m.in.:

Manoli
Oliwa Sitia
Oliwa Terra Creta
Oliwa Knossos

 

 

 

 

 zdjęcie w nagłówku - źródło: flickr.com/photos/usdagov/6896388410

7 thoughts on “„Pierwsze tłoczenie” to nie zaleta, to standard. Nie daj się omamić!

 1. alladyn

  By-Zy-Du-Ra
  Oliwy Extra Vergine - tłoczona na zimno ma inne przeznaczenie od rafinowanej.
  Jakość takiej oliwy jest specjalnie oznaczana.

  Reply
  1. darygrecji

   Post author

   Oczywiście, że oliwa extra virgin z pierwszego tłoczenia ma inne przeznaczenie od rafinowanej. Nie napisałam, że jest inaczej. Jedna i druga oliwa to oliwy z pierwszego tłoczenia, z tym że oliwa rafinowana poddawana zostaje dodatkowo procesowi rafinacji, czyli oczyszczania. Jest to proces chemiczny, a nie drugie tłoczenia. Oliwa rafinowana jest neutralna, pozbawiona smaku, aromatu i koloru, często dodaje się do niej odrobinę oliwy extra vergin, aby nadać jej smak. Taka oliwa nadaje się do smażenia.

   Reply
 2. kobrys

  Kupuję oliwę firmy X.

  Firma X ma 3 oliwy w ofercie z tą samą etykietą:
  - oliwa z pierwszego tłoczenia
  - oliwa z pierwszego tłoczenia z dodatkiem oliwy z wytloczyn
  - oliwa z wytłoczyn

  W restauracji włoskiej powiedziano mi, że jeśli chcę zrobić oliwę zapachową/smakową jako dodatek np do chleba czy makaronu winna to być oliwa z drugiego tłoczenia ponieważ ma ona dużo bardziej spokojny smak a często nawet smaku może być pozbawiona.
  Co też zweryfikowałem wielokrotnie.

  Jak to się ma - jestem kłamany? Myślę, że nie.

  Pozdrawiam

  Reply
  1. darygrecji

   Post author

   Każda z oliw tej firmy x jest oliwą z pierwszego tłoczenia, tylko o różnej jakości. Co do oliwy smakowej, można użyć oliwy z wytłoczyn, która rzeczywiście ma najmniej smaku, przez to, że jest poddawana procesowi ekstraktacji, co pozbawia ją smaku (nadal jest to oliwa z pierwszego tłoczenia). Często określana jest ona oliwą "o delikatnym smaku". W restauracji zapomniani tylko Panu powiedzieć, że taka oliwa oprócz tego, że pozbawiona jest smaku, to pozbawiona jest również cennych wartości odżywczych i nadaje się głównie do smażenia. Jeśli chce Pan używać oliwy smakowej np. do chleba, proponowałabym jednak użyć do jej wykonania najlepszej jakości oliwy, która ma najwięcej właściwości odżywczych. Smak tej oliwy jest bardziej "ostry", ale w tym cały urok i zapewniam, że po dodaniu czosnku, czy ziół, będą one nadal wyczuwalne.

   Reply
 3. Wojtek

  bzdury, oliwa z drugiego tłoczenia (z wytłoczyn) jest bardzo popularna... dostępna w większości sklepów i w przeciwieństwie do oliwy z pierwszego tłoczenia, jest bardzo dobra do smażenia.

  Reply
  1. darygrecji

   Post author

   Oliwa z wytłoczyn, czyli oliwa sensa powstaje z masy oliwnej, tzw. wytłoków, które pozostają w prasie. Oliwa ta nie jest tłoczona po raz drugi, tylko poddawana zostaje procesowi ekstrakcji, czyli działania rozpuszczalnika. Nie jest więc to oliwa z drugiego tłoczenia. Jest to nadal oliwa z pierwszego tłoczenia, tylko gorszej jakości.

   Reply
 4. Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current ye@r *