Olej rzepakowy czy oliwa z oliwek?

pole rzepakoweWokół pięknie kwitnie rzepak, więc pomyślałam, aby napisać post o oleju rzepakowym. Wszyscy zachwycają się oliwą z oliwek, więc zaciekawiło mnie, jak na jej tle wypada zwykły olej rzepakowy. Powiem Wam, że zaskoczyło mnie to czego się dowiedziałam. Okazuje się, że olej rzepakowy może spokojnie konkurować z chwaloną przez wszystkich oliwą z oliwek. 

 Olej rzepakowy zawiera więcej Omega-3 i Omega-6

Największą zaletą oleju rzepakowego jest to, że zawiera o wiele więcej kwasu Omega-3 i Omega-6, niż oliwa z oliwek. Okazuje się, że w naszej diecie (mowa o mieszkańcach naszej szerokości geograficznej) brakuje szczególnie kwasu Omega-3. Racjonalne wydaje się więc, że znacznie korzystniejsze jest dla nas spożywanie oleju rzepakowego, niż oliwy z oliwek.

Porównanie składu oleju rzepakowego i oliwy z oliwek

olej rzepakowy a oliwa z oliwek

Jak wynika z powyższej tabeli olej rzepakowy zawiera 10-krotnie większą porcję kwasów Omega-3, niż oliwa z oliwek. Co więcej, należy on do produktów, które wyróżniają się największą zawartością kwasów Omega-3 spośród tłuszczów roślinnych. Olej rzepakowy, często nazywany również "oliwą północy" ma więc lepsze właściwości z punku widzenia mieszkańców naszej szerokości geograficznej.

Idealna proporcja

O tym, że olej rzepakowy jest bardzo wartościowym tłuszczem świadczy nie tylko duża zawartość Omega-3 w jego składzie, ale również idealna proporcja Omega-6 do Omega-3, która wynosi 2:1. Jest  to idealna proporcja z punktu widzenia potrzeb żywieniowych. W przypadku oliwy z oliwek stosunek ten wynosi 9:1.

Mniejsza zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych

Olej rzepakowy wyróżnia się również mniejszą niż oliwa z oliwek zawartością nasyconych kwasów tłuszczowych, które negatywnie wpływają na organizm i zwiększają ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego. W oleju rzepakowym znajduje się 7% nasyconych kwasów tłuszczowych, w oliwie z oliwek natomiast dwukrotnie więcej, bo aż 15 %.

Co wybrać olej rzepakowy, czy oliwę z oliwek?

Teraz pewnie większość z was zastanawia się, co wybrać? Olej rzepakowy, czy oliwę z oliwek? Obecnie dużo mówi się o zaletach oliwy z oliwek, a zapomina się o oleju rzepakowym. Wynika to pewnie z tego, że dawniej olej rzepakowy zawierał dużą ilość kwasu erukowego, który uszkadzał wątrobę i serce oraz związki siarki. Jednak przez ostatnie 20 lat nasiona rzepaku zostały ulepszone i pozbawione szkodliwych substancji.

Główną zaletą oliwy z oliwek jest to, że zawiera więcej niż olej rzepakowy kwasu oleinowego, który przyczynia się do obniżenia poziomu „złego” cholesterolu oraz wysokiego ciśnienia tętniczego. Stanowi on również silne źródło przeciwutleniaczy i działa antyoksydacyjnie, niszcząc wolne rodniki sprzyjające przedwczesnemu starzeniu się organizmu.


W pojedynku pomiędzy olejem rzepakowym, a oliwą z oliwek nie ma ani wygranego, ani przegranego. Warto mieć w kuchni zarówno olej rzepakowy, który świetnie nadaje się do smażenia, jak i oliwę z oliwek, którą można dodawać do sałatek i sosów.

pole rzepakowe
https://www.flickr.com/photos/cpakmoi/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current ye@r *