Nie daj się oszukać! Dowiedz się, jak wybrać najlepszą oliwę?

sklep z oliwami z oliwekPewnie wiele razy zdarzyło wam się, że staliście przed półką sklepową i nie mieliście pojęcia, którą oliwę z oliwek wybrać? Nic dziwnego, bo producenci prześcigają się w pomysłach, jak zachęcić klientów do kupna właśnie ich oliwy. Niektórzy kuszą niską ceną, inni ładną butelką, a jeszcze inni egzotycznymi nazwami. Jak się w tym odnaleźć? Już wyjaśniam:)

Na początku warto zaznaczyć, że nie wszystko, co nazwane jest oliwą, rzeczywiście nią jest. Niektórzy producenci mieszają olej rzepakowy z olejem słonecznikowym, a dla dodania zielonego koloru dodają odrobinę oliwy - oczywiście najgorszej jakości.

Dlaczego warto wybierać najlepszej jakości oliwy?

Oryginalna oliwa z oliwek zawiera witaminy, niezbędne kwasy tłuszczowe i inne substancje odżywcze, które pomagają zachować dobre zdrowie. Spożywanie takiej oliwy: chroni od chorób serca, polepsza trawienie, łagodzi objawy owrzodzenia i zapalenie błony śluzowej żołądka, równoważy kwasy tłuszczowe w organizmie oraz zmniejsza tworzenie kamieni żółciowych.

Badania naukowe pokazują, że jedzenie dwóch łyżek oliwy dziennie przez tydzień zmniejsza ilość złego cholesterolu LDL i zwiększa poziom przeciwutleniaczy we krwi, co korzystnie wpływa na zdrowie. Oczywiście powinniśmy spożywać najlepszej jakości oliwę. Jeżeli damy się oszukać i kupimy słabej jakości oliwę, to zamiast wspomagać zdrowie, będziemy sobie tylko szkodzić. Więcej na temat właściwości oliwy z oliwek, pisałam w artykule pt. "Oliwa z oliwek - właściwości i zastosowanie".

Po czym poznać dobrej jakości oliwę z oliwek?

1. Butelka

Oliwa powinna być zapakowana w butelkę z ciemnego szła, aby chronić ją przed działaniem światła i utlenieniem. Można również spotkać oliwy w dużych 5 litrowych puszkach. Takie opakowania nie szkodzą oliwie.

2. Kolor 

Dobrej jakości oliwa z oliwek powinna mieć kolor zielonkawy lub lekko wpadający w żółć. Jeżeli jest pomarańczowa, oznacza że się utleniła i nie nadaje się do spożycia.

3. Typ 

Wyróżniamy kilka typów oliw. Zazwyczaj są one zaznaczone na etykiecie, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, o czym informują

  • Extra Virgine - to najwyższej klasy oliwa z oliwek uzyskiwana bez użycia środków chemicznych ani rafinacji. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie oliwy extra virgine są sobie równe. Na jakość oliwy wpływa m.in. gatunek oliwek, moment ich zbioru, sposób przechowywania itp. Warto zatem zdecydować się na zakup oliw znanych marek i producentów z długoletnim doświadczeniem, którzy gwarantują dobór odpowiednich oliwek oraz metod tłoczenia.
  • Sensa (inaczej: pomace, oliwa z wytłoków oliwnych) - ta oliwa jest wytwarzana z pozostałości, które zostały z tłoczenia. Idealnie nadaje się do smażenia, ale nie posiada żadnych wartości odżywczych.
  • Pure (inaczej: oliwa z oliwek rafinowana) - ta oliwa powstaje z oliwek, wobec których stwierdzono jakąś wadę lub zbyt wysoką kwasowość. Aby taką oliwę można było spożywać musi zostać ona poddana procesowi rafinacji, który pozbawia ją wielu dobroczynnych właściwości. Podobnie, jak oliwa Sensa, idealnie nadaje się do smażenia, ale nie poleca się, aby spożywać ją na zimno.
oliwa pure
źródło: flickr/Daniella Segura

5. Oznaczenia

  • DOP i IGP - te dwa oznaczenia są przyznawane oliwom pochodzącym z określonego terytorium, które wyróżniają się szczególnymi właściwościami. Jeżeli znajdziecie na etykiecie oznaczenie DOP lub IGP, to znaczy, że macie do czynienia z najwyższej jakości oliwą z oliwek extra virgine.
  • BIO lub ECO - te oznaczenia informują o tym, że oliwki, z których wytworzona została oliwa pochodzą z upraw ekologicznych.
  • Oliwa niefiltrowana - jeżeli na butelce znajduje się napis, że jest to oliwa niefiltrowana, to znaczy, że ma ona wiele cennych właściwości, dzięki drobinkom oliwek pozostałym w płynie.

Czy oryginalna oliwa z oliwek powinna być droga?

Oryginalna oliwa z oliwek to produkt najlepszej jakości. Nie dość, że taka oliwa z oliwek jest pyszna to jeszcze dobroczynnie wpływa na nasze zdrowie. Nie może być więc tania. Niskie ceny, mogą świadczyć o tym, że oliwa nie jest najlepszej jakości, a producenci chcą wprowadzić klienta w błąd. Często promują oni np. oliwę Sensa, jako oliwę extra virgine albo stosują butelki podobne do butelek oryginalnych oliw extra virgine. Nie dajcie się oszukać!

Ile kosztuje dobrej jakości, oryginalna oliwa z oliwek?

najlepszej jakości oliwa z oliwekW sklepie Dary Grecji znajdziecie m.in. oliwę Manoli z pierwszego tłoczenia na zimno, uzyskiwaną z niepowtarzalnej odmiany oliwek psilolia – koroneiki. Butelka takiej oliwy kosztuje 36 zł. Produkt jest najlepszej jakości i pochodzI z Grecji. 

 

Zobacz wszystkie oryginalne i najlepszej jakości oliwy dostępne w sklepie Dary Grecji. 


zdjęcie w nagłówku: flickr.com/photos/calliope/105236649

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current ye@r *