Najpyszniejsze oliwki greckie. Mniam!

Greckie oliwkiW Polsce znane są oliwki zielone i czarne. Mogą być nadziewane, z pestkami, bądź drylowane. W Grecji natomiast jest ich o wiele więcej, np. czerwone albo śliwkowe. Niektórych można spróbować tylko w Grecji, ponieważ nie są eksportowane za granicę. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby o nich poczytać:)

Oliwki greckie znane są na całym świecie. Ich kolor uzależniony jest od  tego, kiedy są zbierane. Najbardziej zielone oliwki zbierane są w październiku, czerwone lub różowe w listopadzie, w grudniu czarne i czarne pomarszczone.

Rodzaje oliwek

1. Małe zielone oliwki z Krety

Małe zielone oliwki

Grecy nazywają te oliwki elitses, czyli małe oliwki. Kreta słynie z ich uprawy,  ale są one uprawiane również w Mesynie i Zakynthos. Mimo swojej wielkości,  elitses są źródłem najlepszej na świecie oliwy z oliwek.

Kiedy są jeszcze zielone, zbiera się ich niewielkie ilości, aby zamknąć je w słoikach, jako oliwki stołowe - oliwki w oliwie. Gdy są już czarne i dojrzałe (zazwyczaj w grudniu, a czasami w lutym) są zbierane wyłącznie do wytwarzania oliwy z oliwek.  Co ciekawe, większość oliwek stołowych jest spożywana wyłącznie przez Greków i nie trafia na eksport. Warto więc wybrać się do Grecji, aby spróbować tych pyszności.

2. Zielone oliwki Halkidiki

Halkidiki to duże, zielone oliwki o owalnym kształcie. Uprawiane są wyłącznie na półwyspie Halkidiki. Zbiera się je w październiku, kiedy są jeszcze bardzo młode. Oliwki te peklowane są w solance, co nadaje im jędrną teksturę i zapewnia idealny,  trochę cierpki i pieprzowy smak.

3. Oliwki z Nafplion 

Zielone oliwki z Nafplion (nadmorskie miasteczko położone 150 km na południowy zachód od Aten) zbierane są na początku sezonu, w październiku. Są sprzedawane w solance, oleju i oregano lub w solance z plasterkami cytryny i papryką. Oliwki Nafplion małą słony i lekko kwaśny smak. Są popękane, dzięki czemu po włożeniu do materiału utwardzającego szybciej nabierają właściwej tekstury. W wyniku tego, są gotowe do spożycia znacznie szybciej, a ich miąższ jest bardzo aromatyczny.

4. Kalamata oliwki

To najbardziej popularna odmiana greckich oliwek. Nazwa pochodzi od greckiego miasta  Kalamata. Zbierane są tylko wtedy, gdy są w pełni dojrzałe, mają bogaty kolor i smak. Oliwki Kalamata mają ciemno-fioletowy kolor i kształt migdałków. Owoce są bardzo mięsiste i mają bogaty smak. Zazwyczaj konserwowane są w occie, oliwie z oliwek i winie.

5. Oliwki śliwkowe

To bardzo duże oliwki zbierane w listopadzie.

6. Czarne oliwki pomarszczone

Te oliwki dojrzewają i wysychają na drzewie. Pod drzewami, na których rosną umieszcza się specjalne sieci, tak aby oliwki mogły spaść, gdy będą w pełni dojrzałe. Marszczenie jest ich naturalnym stanem. Są to jedyne oliwki, które mogą być spożywane bezpośrednio z drzewa. Większość z nich pochodzi z greckiej wyspy Thassos. Najczęściej podawane są w sałatce greckiej lub skropione  oliwą z oliwek i posypane oregano.

W sklepie DaryGrecji.pl znajdziesz m.in.:

  • Suszone oliwki Thassos  

Suszone oliwki ThassosMają delikatny smak, są lekko słonawe, czuć w nich całą kwintesencje oliwek. Nadają się na przekąski, do sałatek, mięs, sosów.

Kliknij w zdjęcie, aby przejść do sklepu.

 

  • Oryginalne zielone oliwki bez pestek

Oryginalne zielone oliwki bez pestek

Słoik o pojemności 3 kg w zalewie. Pakowane w Grecji. Świetne nadają się do kanapek, gotowania lub sałatek.

Kliknij w zdjęcie, aby przejść do sklepu.

 

  • Ciemne oliwki z pestką 

Ciemne oliwki z pestką

Oryginalne ciemne oliwki z pestką z Grecji z obszaru Kalamaty. Z zalewą 3,13 kg. Świetne nadają się do kanapek, gotowania lub sałatek.

Kliknij w zdjęcie, aby przejść do sklepu.

 

  • Ciemne oliwki bez pestki

Ciemne oliwki bez pestkiOryginalne ciemne oliwki z pestką z Grecji z obszaru Kalamaty. Z zalewą 3,13 kg. Świetne nadają się do kanapek, gotowania lub sałatek.

Kliknij w zdjęcie, aby przejść do sklepu.

One thought on “Najpyszniejsze oliwki greckie. Mniam!

  1. Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current ye@r *