Jak zrobić oliwę smakową?

oliwa smakowaTo, że oliwa z oliwek jest nie tylko pyszna, ale również zdrowa wie już chyba każdy. Smak zwykłej oliwy z oliwek jest powszechnie znany. A czy próbowaliście oliwy czosnkowej, chili albo ziołowej?

Oliwę smakową można dodać do różnych potraw i dzięki temu nadać im niepowtarzalny smak. Co więcej, taką oliwę możecie przygotować samodzielnie. 

Oliwa z oliwek dla zdrowia

W jednym z wcześniejszych postów, pt. Oliwa z oliwek - właściwości i zastosowanie pisałam, że spożywanie dwóch łyżek oliwy dziennie przez tydzień zmniejsza ilość złego cholesterolu LDL i zwiększa poziom przeciwutleniaczy we krwi, co korzystnie wpływa na zdrowie. Ten cudowny tłuszcz ma wiele wartości odżywczych i warto go dodawać do posiłków. Oliwy smakowe nadają potrawom niezwykłych aromatów. 

Najpopularniejsze oliwy smakowe

oliwa chiliOliwa chili

Ta oliwa ma delikatnie ostry smak i nadaje potrawom pikanterii. Żeby ją zrobić, wystarczy włożyć do butelki kilka papryczek chili. Taką oliwę na pewno pokochają osoby, które lubią pikantne smaki. Warto mieć ją w kuchni.


oliwa ziołowa

Oliwa ziołowa

Oliwa ziołowa powstaje przez dodanie kilku gałązek lub liści różnych ziół. Można wybrać te ulubione, np. bazylię lub oregano, bądź zmieszać je ze sobą. Idealnie nadaje się do sałatek i makaronów.


oliwa czosnkowa Oliwa czosnkowa

Żeby zrobić oliwę czosnkową wystarczy wrzucić do butelki kilka ząbków lekko rozgniecionego czosnku. Ta oliwa świetnie nadaje się do sałatek, pizzy oraz marynat.


Te trzy oliwy, to najpopularniejsze oliwy smakowe. Oczywiście można eksperymentować i tworzyć własne smaki. Oliwa z rozmarynem świetnie nadaje się do aromatyzowania mięs, natomiast oliwa owocowa, która powstaje przez dodanie kawałków jabłka bądź cytryny jest doskonałym dodatkiem do ryb, owoców morza, sosów i sałatek.

Jak przygotować smakową oliwę z oliwek?

Przygotowanie oliwy smakowej jest proste, ale trzeba pamiętać o kilku rzeczach.

  1. Do przygotowania oliwy smakowej używaj zawsze najlepszej oliwy z oliwek - extra vergine tłoczonej na zimno. Ma ona najlepszy smak, zapach i skład. Aromaty dodanych do niej składników będą najlepiej wyczuwalne.
  2. Oliwę przygotuj w czyste i dokładnie wysuszonej butelce. Najlepiej jeżeli będzie miała ciemny kolor, ponieważ oliwa utlenia się pod wpływem światła.
  3. Składniki, które włożysz do oliwy nie mogą zawierać pleśni, ani nie mogą być nadgniłe. Przed włożeniem ich do butelki należy je dokładnie umyć i osuszyć, inaczej spleśnieją.
  4. Poziom oliwy powinien być co najmniej 1 cm wyższy niż poziom dodatków w niej umieszczonych. Gdy oliwy będzie zbyt mało, trzeba jak najszybciej uzupełnić jej poziom. Inaczej składniki spleśnieją.

Pamiętaj!

Oliwa smakowa jest najbardziej aromatyczna po 1-2 tygodniach od jej zrobienia. Należy przechowywać ją w chłodnym i zacienionym miejscu.

Oryginalną grecką oliwę z oliwek idealną do stworzenia oliwy smakowej znajdziesz w sklepie DaryGrecji.pl:

oliwa grecka manoliOliwa Manoli

Pochodzenie: Grecja, kreta południowa, Heraklion z doliny Messara. Jest to oliwa z pierwszego tłoczenia na zimno uzyskiwana z niepowtarzalnej odmiany oliwek psilolia – koroneiki. Produkowana jest od trzech pokoleń, wyłącznie według starych i sprawdzonych metod. Ma słodki, owocowy, a zarazem delikatny i przyjemny smak. Przejdź do sklepu.


 Oliwa SitiaOliwa Sitia

Sitia to oliwa z oliwek najwyższej kategorii, której kwasowość nie przekracza 0,3%. Pochodzi wioski Krya na południe od miasta Sitia we wschodniej krecie. Dzięki swojemu niepowtarzalnemu delikatnemu smakowi przypadnie do gustu nawet największym smakoszom. Przejdź do sklepu.


Oryginalna oliwa z KretyTerra Creta Estate Kolmvari

Oliwa ta uzyskiwana jest z pierwszego tłoczenia na zimno. Oliwa ta dostała tytuł: Najlepszej Międzynarodowej Oliwy z Oliwek w roku: 2005, 2008, 2009, 2010, 2012. Wytwarzana jest z oliwek pochodzących z regionu Kolymvari (Hania, Kreta). Przejdź do sklepu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current ye@r *