Jak uprawiać drzewko oliwne w domu?

green-olives-1223594-mDrzewa oliwkowe uprawiane są przede wszystkim w Grecji. Odpowiada im ciepły i śródziemnomorski klimat. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zasadzić drzewo oliwne w Polsce i wyhodować je u siebie w domu. Jak to zrobić? 

Drzewko oliwne w domu

oliwki

W warunkach domowych drzewko oliwne uprawia się oczywiście w doniczce. Oliwka w doniczce pięknie prezentuje się np. na balkonie. Oliwka europejska osiąga od 2 do 3 m wysokości.  Jest bardzo dekoracyjna, ale  należy pamiętać, że rzadko zakwita i rzadko wydaje owoce. Żeby drzewko oliwne w doniczce jak najlepiej rosło, należy ustawić je w najbardziej nasłonecznionym miejscu w domu. Zapewnić mu namiastkę greckiego klimatu:) Drzewko będzie najlepiej rosło w temperaturze ok. 20-24 st.C.

Drzewko oliwne pielęgnacja

Podlewanie

Jeżeli chodzi o podlewanie, to należy je podlewać umiarkowanie i  w miarę regularnie, ale drzewko to dobrze toleruje czasowe przesuszenia podłoża. Jeżeli więc zapomnisz je podlać, nic wielkiego się niestanie. Drzewko to dobrze znosi niską wilgotność powietrza, panującą w ogrzewanych mieszkaniach.

Podłoże

Podłoże pod uprawę oliwki powinno być żyzne, przepuszczalne i posiadać odczyn lekko zasadowy lub ewentualnie obojętny. Może być to gleba wapienna, bo właśnie na takich oliwki rosną w środowisku naturalnym. Na dnie doniczki można umieścić warstwę drenażową, aby poprawić przepuszczalność podłoża.

One thought on “Jak uprawiać drzewko oliwne w domu?

  1. Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current ye@r *