Jak wygląda drzewo oliwne i jak rosną oliwki?

oliwkiW Polsce widzimy je najczęściej na półkach sklepowych, zamknięte w słoiczkach. A jak wyglądają w swoim naturalnym środowisku? Rosną na krzaczkach, jak maliny? W ziemi, jak truskawki? Czy na drzewach, jak śliwki?

Oliwki rosną na wiecznie zielonych drzewach, osiągających wysokość 10-20 m. Drzewa oliwne zaczynają owocować po ok. 10 latach, ale za to mogą żyć aż 2000 lat! Lubią suche gleby i są przyzwyczajone do ciepłego klimatu, choć w Polsce również można wyhodować drzewko oliwne, o czym przeczytasz w artykule: Jak uprawiać drzewko oliwne w domu?  

Drzewo oliwne
Drzewo oliwne

Drzewa oliwne uprawiano już w czasach starożytnych. Do 1500 roku p.n.e. największymi producentami oliwy byli Grecy. Stworzyli oni bardzo surowe prawo, zgodnie z którym za ścięcie drzewa groziła kara śmierci lub wygnania.

Uprawa oliwek nie jest wymagająca. Drzewa oliwkowe są wiecznie zielone i posiadają atrakcyjne srebrzyste ulistnienie. Gałęzie pokryte są wąskimi, szarozielonymi liśćmi o długości od 2,5 do 8 cm. Spodnia strona liści pokryta jest białymi lub rdzawymi włoskami. W okresie letnim na końcach pędów pojawiają się żółtobiałe kwiaty, które z czasem zmieniają się w owoce.

Oliwki na drzewie
Oliwki na drzewie

Oliwki na drzewie wyglądają, jak małe śliwki. Jeżeli chodzi o ich wartości odżywcze, to zawierają ok. 40-60% cennego tłuszczu, dlatego przerabiane są przede wszystkim na oliwę. Tylko ok. 10% zebranych oliwek przeznacza się bezpośrednio do zjedzenia. Warto zaznaczyć, że są one bardzo bogate w związki mineralne fosfor, potas i żelazo, witaminy z grupy B, prowitaminę A oraz witaminę C i E

Oliwki wartości odżywcze

  • 40 - 60% cennego tłuszczu
  • fosfor
  • potas
  • żelazo
  • witaminy z grupy B
  • prowitamina A
  • witamina C i E

One thought on “Jak wygląda drzewo oliwne i jak rosną oliwki?

  1. Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current ye@r *